kierdel kierdel
403
BLOG

Czechoslovakia '68 i rock psychodeliczny

kierdel kierdel Kultura Obserwuj notkę 3

Rok 1968 był bardzo gorący. Po naszej stronie żelaznej kurtyny mieliśmy polski Marzec '68 i czechosłowacką Praską Wiosnę, stłamszoną przez wojska Układu Warszawskiego. Na Zachodzie jednak mało kto tym się interesował. Oni mieli swój lewacki Maj '68 we Francji oraz rewolucję dzieci-kwiatów i międzynarodowe protesty przeciwko wojnie w Wietnamie.

Mało kto nie znaczy jednak nikt. Nieco już zapomniana dziś brytyjska wokalistka Julie Driscoll, śpiewająca z zespołem Brian Auger & The Trinity, nagrała utwór Czechoslovakia, który chciałbym zaprezentować właśnie dziś, w 45. rocznicę brutalnej agresji na naszych południowych sąsiadów:
 
 
Kawałek ten, gdy się go słucha obecnie, trochę trąci myszką. Trzeba jednak pamiętać, że w końcu lat 60. Julie Driscoll i  Brian Auger & The Trinity byli czołówką awangardy i jednymi z twórców odmiany rocka, zwanej rockiem psychodelicznym. Utwór  Czechoslovakia  nie należy akurat do ich szczytowych osiągnięć, niestety...
 
PS. Nie mogę się powstrzymać, żeby nie umieścić tu znacznie lepszego kawałka tej grupy, a konkretnie ich wersji piosenki  Boba Dylana  This Wheel's on Fire:

 

kierdel
O mnie kierdel

Sześć praw kierdela o dyskusjach w internecie Gdy rozum śpi, budzą się wyzwiska. Trollem się nie jest; trollem się bywa. Im mniej argumentów na poparcie jakiejś tezy, tym bardziej jest ona „oczywista”. Obiektywny tekst to taki, którego wymowa jest zgodna z własnymi poglądami. Dyskusja jest tym bardziej zawzięta, im mniej istotny jest jej temat. Trzecie prawo dynamiki Newtona w ujęciu salonowym: każdy sensowny tekst wywołuje bezsensowny krytycyzm, a stopień bezsensowności krytyki jest równy stopniowi sensowności tekstu. Tymon & Transistors - D.O.B. (feat. Jacek Lachowicz)

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura